A hatósági bizonyítvány valamely tény, állapot, vagy egyéb adat igazolására szolgál, és az ügyfél kérelmére a hatóság adja ki (az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény - továbbiakban: Ákr. - 95. §). A tűzeseti hatósági bizonyítvány kiadására vonatkozó szabályokat a tűzesetek vizsgálatára vonatkozó eljárási szabályokról szóló 490/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet szabályozza.
Ki adja ki a tűzeseti hatósági bizonyítványt?
A hivatásos katasztrófavédelmi szervnek a tűzeset helye szerint illetékes helyi szerve, a katasztrófavédelmi kirendeltség.
Mit tartalmaz a hatósági bizonyítvány iránti kérelem?
Mikor kérelmezhető a hatósági bizonyítvány?
Hatósági bizonyítvány a bejelentett tűzesetről kérelmezhető. A tűzeseti hatósági bizonyítvány kiadása független attól, hogy az adott ügyben indult-e tűzvizsgálati eljárás, vagy sem. A tűzeseti hatósági bizonyítvány nem tartalmaz adatot a tűz keletkezési okáról, vagy a személyi felelősségről.
A hatósági bizonyítvány iránti kérelmet a katasztrófavédelmi kirendeltségeken ügyfélfogadási időben személyesen, illetve postai úton a kirendeltségnek címezve lehet benyújtani.
Hova jelenthető be a tűzeset?
Aki tüzet vagy annak közvetlen veszélyét észleli, köteles azt haladéktalanul jelezni a hívásfogadó központnak, a katasztrófavédelmi igazgatóság műveletirányító ügyeletének vagy a tűzoltóságnak (a továbbiakban: jelzésfogadó), vagy ha erre nincs lehetősége, a rendőrségnek vagy a mentőszolgálatnak, illetőleg a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának (közös önkormányzati hivatalnak).
Mennyi a hatósági bizonyítvány illetéke?
Az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény 29. § (1) bekezdése értelmében a hatósági bizonyítvány kiállításáért 3000 forint illetéket kell fizetni, amelyet illetékbélyeg formájában kell a hatósághoz benyújtott kérelemre ragasztani.
Hány nap az ügyintézési határidő?
A hatósági bizonyítvány a kérelem benyújtásától számított 8, illetve 60 napon belül kerül kiadásra. Az ügyintézési idő a kérelem hatósághoz történő beérkezését követő napon kezdődik. Személyesen is át lehet venni (az ügyintézővel történő egyeztetés alapján), illetve postai úton történő kézbesítése is kérhető, amelyet a kérelmen jelölni kell.
Mit tartalmaz a Tűzeseti hatósági bizonyítvány?
Mikor tagadhatja meg a hatósági a tűzeseti hatósági bizonyítvány kiadását?
Amennyiben a hatóság, illetve tűzoltóság a helyszín megtekintésekor nem tudja megállapítani a tűzeset megtörténtének tényét. Ilyen eset lehet például, ha a tüzet utólag jelentették, de a helyszínt már kitakarították, kifestették, a károsodott bútorokat, berendezési- és használati tárgyakat kidobták, tehát semmi nem utal arra, hogy tűz volt. Az utólag bejelentett tűzeset helyszínét minden esetben megtekinti a hatóság, a helyszínen tapasztalt és rögzített adatok szolgáltatják a hatósági bizonyítvány alapját.
A tűzesetek vizsgálatára vonatkozó szabályokról szóló 44/2011. (XII. 5.) BM rendelet előírja, hogy a tűzesettel érintett személyek – a kötelező adatgyűjtés elvégzéséig, vagy a tűzvizsgálat helyszíni szemléjének befejezéséig – kötelesek változatlanul hagyni és változatlan formában megőrizni a tűzeset helyszínét.
Letölthető kérelem minta tűzeseti hatósági bizonyítvány kiadásához
Összeállította:
Székesfehérvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség