Három hónap alatt 118 lakástűz Fejérben
2025. április 10. 09:16
2025 első negyedévében Fejér vármegyében összesen száztizennyolc alkalommal riasztották égő lakóépülethez a tűzoltókat, harminceggyel több ilyen eset volt, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Lakástűzben idén már két ember életét vesztette a vármegyében, tizenegyen pedig megsérültek, hattal többen, mint az elmúlt esztendő első negyedévében.
Az év első három hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához összesen 77 órára és 242 tűzoltójárműre volt szükség Fejérben. A vármegyében összesen 927 négyzetméternyi épített terület égett le, 13 otthon vált tűz miatt lakhatatlanná, emiatt 33 embernek kellett átmenetileg elköltöznie.
A 118 tűzzel érintett épület közül egyikben sem volt füstérzékelő, holott ez a készülék életet és anyagi javakat menthet meg azzal, hogy a tüzet már annak keletkezésekor hangos sípolással jelzi. Minél hamarabb észleljük a tüzet, annál nagyobb eséllyel lehet azt eloltani, vagy kimenekülni az ingatlanból és értesíteni a tűzoltókat. A vármegyében a legtöbb tűz a kéményből indult, az összes eset egynegyede ilyen eredetű. A tüzek 11 százaléka a konyhában, 10 százaléka a tárolóban, 8 százaléka a hálószobában, 6 százaléka pedig a nappaliban keletkezett. A tűzesetek jellemzően a fűtési rendszer hibájára, elektromos problémára, a kémény állapotára, nyílt láng használatára, illetve főzésre, szemétégetésre és dohányzásra vezethetők vissza. Tűzvizsgálati eljárást 4 lakástűz esetében indított a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a tűz pontos keletkezési helyének, idejének és okának feltárása érdekében az év első három hónapjában.
A legtöbb tűzoltó beavatkozását igénylő tűzeset március 29-én Ráckeresztúron történt, ahol egy családi házra és egy lakrészre is átterjedtek a lángok egy kigyulladt garázsról. A tüzet a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett négy város hivatásos és önkéntes tűzoltói több vízsugárral fékezték meg.
A lakástüzek megelőzése érdekében tanácsos a konyha, a hálószoba vagy a nappali mennyezetére füstérzékelőt szerelni. Már olyan füstérzékelők is beszerezhetőek, amelyek füst esetén nemcsak hangosan sípolnak, hanem figyelmeztető jelzést is küldenek a mobiltelefonunkra. Ez praktikus megoldás lehet idős, egyedül élő hozzátartozóink védelmére.
Az első negyedévben Fejérben 9 alkalommal riasztották szén-monoxid miatt a tűzoltókat, ezeknél az eseteknél két embert szállítottak kórházba a mentők kivizsgálásra. Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt lánggal működő berendezést használnak, és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Az ilyen helyiségekben állandó és automatikus szellőzésre van szükség, az ablakokba légbevezetőt kell szerelni, nem elegendő időnként szellőztetni. Érdemes minden nyílt lánggal működő fűtő-, főző-, vízmelegítő eszköz közelébe szén-monoxid-érzékelőt helyezni.